Witaj nieznajomy! Dziś jest: środa, 21 Kwiecień 2021
Bydgoski Portal Internetowy
CODZIENNIE NOWA DAWKA
INFORMACJI

   
Leasing w firmie

1. Leasing w firmie

Leasing w firmie jest formą finansowani inwestycji, dzięki której leasingobiorca może korzystać w oznaczonym okresie ze środków trwałych będących własnością leasingodawcy, w zamian uiszczając raty leasingowe.

Umowa leasingowa musi zostać sporządzona na piśmie. Zostaje uznana za ważną, w chwili jej podpisania, a nie w momencie wydania. Co za tym idzie, jeśli z winy korzystającego rzecz nie zostanie mu dostarczona, ten i tak będzie musiał spłacać raty leasingowe. Postanowienia umowy zależą od dwóch rzeczy: po pierwsze, od jej rodzaju, a po drugie od szczegółowych uzgodnień stron.

W ramach umowy leasingowej możemy brać (rzeczy nowe jak i używane) m.in.:

dobra ruchome: środki transportu, maszyny i urządzenia, sprzęt komputerowy, sprzęt medyczny;
nieruchomości: działka, lokal, budynek, w pełni wyposażony zakład produkcyjny, itp.

DLA KOGO LEASING?

Taką formę finansowania działalności wybierają najczęściej osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz małe przedsiębiorstwa. Powodem jest brak konieczności wykazania się przez firmę dużą zdolnością kredytową, natomiast duże dobrze rozwinięte firmy dzięki dodatkowym usługom ze strony leasingodawcy (koszt ubezpieczenia, serwis i konserwacji w cenie rat leasingowych) nie muszą martwić się np. o ubezpieczenie samochodów służbowych swoich przedstawicieli.

OD KOGO LEASING?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje leasingu:

leasing pośredni – w umowie takiej formy leasingu występują trzy osoby: producent, korzystający i finansujący (jako pośrednik). Dzięki długotrwałej współpracy firm leasingowych z producentami są oni w stanie wynegocjować korzystną cenę zakupu rzeczy. W niektórych przypadkach finansujący oferują także dodatkowe usługi w ramach opłat cen leasingowych. Mogą to być: ubezpieczenie, konserwacja, serwis, kompleksowe zarządzanie flotą samochodową na zasadach outsourcingu (przekazywaniu zadań, funkcji, projektów i procesów do realizacji firmie zewnętrznej). Wybierając firmę leasingową należy dowiedzieć się, czy jest ona silna kapitałowo, a także sprawdzić jej wiarygodność, ponieważ ogłoszenie upadłości finansującego, dla naszej firmy może oznaczać utratę rzeczy. W takim przypadku, przedsiębiorca może mu odsprzedać własny środek trwały i wziąć go w leasing – tzw. leasing zwrotny.

leasing bezpośredni – w takiej formie leasingu w umowie występują dwie strony: korzystający – w zamian za czynsz leasingowy korzysta z jej użytkowania, wytwórca – jest właścicielem rzeczy.

Zaletą tej formy leasingu jest wyeliminowanie konieczności wypłaty prowizji pośrednikowi. Producenci jednak nie zawsze oferują współpracę z klientem poprzez leasing. W takich przypadkach najczęściej stawiają wysokie wymaganie formalne oraz zdolności kredytowej.

DWA RODZAJE LEASINGU:

operacyjny – leasingodawca amortyzuje przedmiot leasingu, który nie znajduje się w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy. Comiesięczna rata w tym rodzaju leasingu powiększa koszty uzyskania przychodów, oprócz tego VAT należny leasingobiorcy zmniejszany jest o VAT tychże rat. Leasingobiorca może odliczać VAT od rat leasingowych, w tym przypadku jest on płatny w ratach i wynosi niezmiennie 22 procent. Wysokość odliczania VAT zależna jest od rodzaju przedmiotu: dla pojazdów osobowych 60 procent ale nie więcej niż 6 tys. zł. Natomiast dla pozostałych środków trwałych – 100 procent.
W tym rodzaju leasingu umowa zawierana jest na okres co najmniej 40 procent normatywnego okresu amortyzacji np. meble – stawka amortyzacji wynosi 20 proc, a minimalny okres leasingu dwa lata, natomiast w przypadku nieruchomości 10 lat.

finansowy – zgodnie z umową tego rodzaju leasingu, urządzenie trafia do ewidencji środków trwałych leasingobiorcy. Korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych, natomiast formalnie urządzenie należy do leasingodawcy. Przychód pozyskuje się po przez odsetki wchodzące w skład rat leasingowych. Ustawa o VAT głosi, że umowę leasingu finansowego (i umowa leasingu gruntów) posiadającą zapis o przejściu na leasingobiorcę praw własności z ostatnią ratą, traktujemy jako dostawę towarów. Umowa zawierana jest na ogół na okres zbliżony do okresu zużycia ekonomicznego sprzętu.

Udostępnij artykuł...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

E-firma

 • Zakładam firmę
 • Zatrudniamy pracownika
 • Formularze i wzory
 • Telepraca
 • Kalkulatory
 • Polska klasyfikacja działalności
 • Finansowanie działalności
 • Fundusze UE – regionalne woj. Kujawsko-pomorskiego
 • Komputer w firmie
 • Kalendarium
 • E-faktura
 • Podpis elektroniczny
 • E-sklep
  platforma zakupowa dla firm


  DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK'u