Podpis elektroniczny – narzędzie identyfikujące osoby, między którymi zachodzi wymiana dokumentów elektronicznych oraz służące przyjęciu odpowiedzialności za ich treść.
Bezpieczny podpis elektroniczny – najczęściej składany jest przy pomocy specjalnej karty procesorowej lub tokena USB oraz oprogramowania służącego do składania podpisu elektronicznego. Taki podpis jest równoważny pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznym.
Taki rodzaj podpisu ułatwia i przyspiesza wymianę oficjalnych dokumentów, a naszym przypadku rejestrację firmy. Dzięki tej niemu możemy również dokonać rozliczeń z ZUSem czy z Urzędem Skarbowym. Wszystkie te czynności będziemy mogli wykonać bez wychodzenia z domu. Aby korzystać z takiej formy podpisu należy przygotować się na pewne koszty. Związane z zakupem samego certyfikatu oraz oprogramowania i sprzętu, w którego skład wchodzą karta kryptograficzna i dostosowany do niej czytnik. Całość to koszt ok. 300zł. Do tego należy pamiętać o odnawianiu takiego certyfikatu (raz na rok), a jest to koszt w wysokości kolejnych 100zł.
Zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego można kupić w pięciu firmach (tzw. kwalifikowanych podmiotach świadczących usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego). Przedsiębiorstwa te są wpisane do rejestru Ministra Gospodarki:
• Krajowa Izba Rozliczeniowa,
• Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych,
• Unizeto Technologies,
• Enigma S.O.I.,
• EuroCert Sp. z o.o.
Stosowany w przypadkach:
– zarejestrowania działalności gospodarczej (CEIDG)*,
– podpisywanie wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego,
– elektroniczne podpisywania umów i dokumentów w obrocie handlowym i cywilno-prawnym,
– korespondencja z urzędami oraz do podpisywania pism i decyzji administracyjnych przez urzędy,
– podpisywania faktur elektronicznych,
– składanie deklaracji celnych i podatkowych,
– zgłoszenie ubezpieczenia społecznego (również system PUE ZUS),
– podpisywania raportów dla Generalnego Inspektora Informacji Finansowej,
– korespondencji z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych,
– podpisywania dokumentacji medycznej,
Nadzór nad świadczeniem usług związanych z podpisem elektronicznym w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym należy zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 5 ustawą o działach administracji rządowej do kompetencji Ministra Gospodarki. Zakres i formy nadzoru określa ustawa o podpisie elektronicznym.
* zakup podpisu elektronicznego na potrzeby działalności gospodarczej może być zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej