REGON – jest to niepowtarzalny numer identyfikacyjny nadawany każdemu podmiotowi.
Zgodnie z art. 42 ust. 6 ustawy o statystyce publicznej podmiot jest zobowiązany do zgłoszenia odpowiedniego wniosku w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis, zmianę lub skreślenie z rejestru REGON.
Od 1 lipca 2011roku wpis lub zmiana REGON przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi następuje na podstawie danych z wniosku CEDIG.
Wniosek RG-1 możemy złożyć w formie dokumentu elektronicznego z bezpiecznym podpisem elektronicznym. W przypadku takiego podpisu, dokumenty które do niego dołączamy powinny też być w formie elektronicznej.
W przypadku innych rodzajów działalności, takich jak: spółki jawne, wpis lub zmiana wpisu REGON dla przedsiębiorców podlegających wpisowi KRS, rozpoczyna się na podstawie wniosku RG-1 (pierwszy wpis lub zgłoszenie zmian); RG-2 (skreślenie z rejestru) złożonego przez właściciela firmy do sądu rejestrowego (w przypadku gdy jest on w formie papierowej).
Wniosek RG przesyła sąd rejestrowy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia wpisu do właściwego urzędu statystycznego wraz z opisem postanowienia o wpisie oraz zaświadczeniem dokonania wpisu.
Formularze RG-1, RG-2
Do obsługi wniosków elektronicznych RG-1 i RG-2 służy system dostępny na stronie
Uwaga!
Sesja jest ograniczona do 60 minut. Maksymalna wielkość dodanych załączników wraz z formularzem nie może przekroczyć 5 MB. Z uwagi na znaczne obciążenie sieci GUS utrudnione jest załączanie do wniosków plików o dużej pojemności. System w obecnej wersji nie pozwoli na obsługę podpisu w systemach 64bit.
Wniosek jest podpisywany łącznie z załącznikami. Załączniki zawierające oprogramowanie złośliwe będą odrzucane.
Wpisowi do rejestru REGON podlegają wszystkie:
• osoby prawne,
• jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
• osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (w tym prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne),
• jednostki lokalne wyżej wymienionych podmiotów.
Podmioty te mają obowiązek wypełniania i składania wniosku o wpis do rejestru podmiotów gospodarki narodowej oraz informowania o większości zachodzących w nich zmianach. Wniosek o wpis, należy złożyć w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis (także w przypadku zmiany)
Informacja o nadanym podmiotowi i jego jednostkom lokalnym numerze identyfikacyjnym jest udostępniana na stronie internetowej GUS.
„ZERO OKIENKA” dla Jednoosobowej Działalności Gospodarczej
Od 1lipca 2011 roku w życie weszły nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, co oznacza kolejne usprawnienia w celu założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli zdecydujemy się na taki rodzaj działalności wchodzimy na stronę CEIDG, oraz wybieramy jedną z dwóch opcji rejestracji:
– z podpisem elektronicznym stanowiące znaczny koszt, ale nie ma potrzeby wychodzenia z domu, a wszystko załatwiamy online;
– rejestracja przez platformę e-PUAP, gdzie należy: założyć konto, następnie wypełnić formularz „profilu zaufanego” oraz potwierdzić go osobiście w urzędzie.
Po wybraniu jednej z opcji kolejną czynnością jest wypełnienie formularza CEiDG-1, który w konsekwencji naszych działań zostaje wysłany do urzędów, a my zyskujemy bez odwiedzania urzędów: numer REGON, NIP oraz zgłoszenie do ZUS.
Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
ul. Konarskiego 1-3,
85-066 Bydgoszcz
faks 52 36 69 356
e-mail: SekretariatUSBDG@stat.gov.pl
I piętro, pokój nr 120
52 36 69 341
52 36 69 342
52 36 69 343
52 36 69 494
tel. centrala: 52 36 69 390