Witaj nieznajomy! Dziś jest: czwartek, 5 Sierpień 2021
Bydgoski Portal Internetowy
CODZIENNIE NOWA DAWKA
INFORMACJI

   
Wiadomości

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 w województwie kujawsko-pomorskim 30 sierpnia, 2016 o 14:45

Dni w  tym roku w całej Polsce odbywają się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”.

W tym roku poprzez tak sformułowany temat pragniemy zwrócić uwagę na postaci wielkich budowniczych, wizjonerów, twórców, spod których rąk wyszły dzieła łączące w sobie elementy duchowości, historii i sztuki. Ile wysiłku musieli włożyć w swoją pracę, by powstały te obiekty, które my dziś możemy podziwiać. Temu wysiłkowi i tym dziełom należy się szacunek i troska, tak jak wszystkim zabytkom w Polsce. To w końcu one świadczą o naszym pochodzeniu i przeszłości – dbajmy o nie ­– mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Program EDD w województwie kujawsko-pomorskim oferuje wiele ciekawych wydarzeń. Może warto wybrać te, na które można się wybrać całą rodziną?

Świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu będzie Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła – TeH2O Fest 2016, które odbędzie się 10 września w Bydgoszczy. TehoFest to pikniki, warsztaty, koncerty, pokazy, a także możliwość poznawania tajemnic i historii, które skrywają wszystkie obiekty znajdujące się na Szlaku. Starsi będą mogli posłuchać opowieści o handlu wodnym na Brdzie, roli zabytkowych śluz, czy historii mennicy bydgoskiej. Na najmłodszych czekać będą gry i zabawy z animatorem, konkursy, warsztaty oraz gra miejska „Bydgoska warsztatownia”. TehoFest to nauka poprzez zabawę i doskonała rozrywka dla całej rodziny.

Dobrą okazją do nauki poprzez zabawę jest także Festyn Archeologiczny „Wehikuł czasu”, który odbędzie się 11 września w Parku Kulturowym Wietrzychowice. Uczestnicy imprezy dowiedzą się jak wyglądało życie w epoce neolitu: jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowania na zwierzynę, czy też przy łowieniu ryb i jakimi rzemiosłami zajmowali się na co dzień.

Miłośników regionalnych smaków, a przede wszystkim tradycyjnej kuchni kujawskiej, zapraszamy 11 września do Lubrańca. Tu odbędzie się II Festiwal Kuchni Kujawskiej. Zaproszeni na festiwal mistrzowie kucharscy zapewnią pokazy kulinarne, zabiorą nas w podróż w przeszłość, odtwarzając dawne przysmaki kuchni kujawskiej oraz opowiedzą o tym, jak kujawskie tradycje kulinarne przenikały się ze zwyczajami krain ościennych. Będzie smacznie i ciekawie. Może festiwal stanie się inspiracją do tego, by tradycyjne smaki powróciły na dzisiejsze stoły?

Pełne kalendarium wydarzeń odbywających się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie: http://edd.nid.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa

Województwo kujawsko-pomorskie zaprasza na EDD!

EDD 2016 plakat

(KC)

Udostępnij artykuł...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
autor: kczelusta

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.

NA EKRANIE

Fatal error: Cannot redeclare file_get_html() (previously declared in /home/mpi/domains/byd.com.pl/public_html/wp-content/plugins/responsive-lightbox/library/simplehtmldom/simple_html_dom.php:49) in /home/mpi/domains/byd.com.pl/public_html/wp-content/themes/efirma/functions/naekranie/simple_html_dom.php on line 80