Witaj nieznajomy! Dziś jest: niedziela, 16 Grudzień 2018
Bydgoski Portal Internetowy
CODZIENNIE NOWA DAWKA
INFORMACJI

   
Wydarzenia

10.04.2016 | Tomasz Stańko | New York Quartet

Początek wydarzenia: Niedziela 10 kwietnia o godzinie 19:00

Koniec wydarzenia: Niedziela 10 kwietnia

Tomasz Stańko przedstawia swój nowy kwartet na podwójnym albumie pełnym sugestywnych motywów, natchnionego muzykowania i brawurowych improwizacji.

10.04.2016 | Tomasz Stańko | New York Quartet

Nagrano go w czerwcu 2012 roku w Nowym Jorku, w którym Tomasz Stańko mieszka, komponuje oraz czerpie inspiracje.

New York Quartet Stańki debiutuje programem inspirowanym poezją Wisławy Szymborskiej, wybitnej polskiej poetki, które Stańko dedykuje swoją muzykę. Tytułowa, uduchowiona free ballada, która w różnych wersjach pojawia się dwukrotnie, otwierając i zamykając album to utwór bardzo typowy dla własnej, oryginalnej tradycji Tomasza Stańko natomiast trajektorie utworów takich jak “Assassins” pełne są niespodziewanych zdarzeń, gdy powiewna, nieco bopowa melodia imploduje swobodnym kontrapunktycznym graniem o niesamowitym pędzie, detalach i niepohamowanej energii.

David Virelles urodziny w Santiago de Cuba w 1983r. jest niewątpliwie jednym z najbardziej oryginalnych pianistów amerykańskiej sceny jazzowej. Studiował muzykę klaczyną, kompozycję współczesną oraz rytuaclną muzykę Kuby i Haiti.

Z kimkolwiek gram, staram się uzyskać ten sam feeling, jakiego doświadczam słuchając McCoy’a Tynera albo [afro-kubańskiego pieśniarza] Lázaro Rosa czy Bartóka – wszystko to ma pewną ponadczasową jakość”.

Thomas Morgan to urodziny w Kalifornii w 1981 basista, który wraz z urodzonym w 1963r. w Detroit perkusistą Gerlader Cleaver ma w dorobku po kilka płyt w katalogu ECM.

Morgan nagrywał z Johnem Abercrombiem i z Masabumi Kikuchim, Cleaver zaś z Roscoe Mitchellem, Miroslavem Vitousem i Michaelem Formankiem. Razem stanowią dwie trzecie Craig Taborn Trio, (niedawno nagrali z nim dla ECM płytę, która ukaże się wiosną 2013 roku). Morgan i Cleaver to jeden ze najwybitniejszych tandemów bas/ bębny w nowej historii jazzu. Pozornie bez wysiłku kreują atmosferę muzycznego wsparcia, swobody i niezależności, stanowiąc niezłomną podporę dla solistów, ale w każdej chwili, w miarę, jak rozwija się muzyka, mogą bez skrępowania zaproponować własne punkty widzenia. W ocenie Stańki: “absolutnie wyjątkowy basista i niesamowity bębniarz”.

(KC)

Udostępnij artykuł...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn
autor: kczelusta

Lokalizacja: Filharmonia Pomorska

Adres: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego, Andrzeja Szwalbego, Bydgoszcz, Polska

Komentarze wyłączone.

WYDARZENIA

Sorry, no posts matched your criteria.

E-sklep
platforma zakupowa dla firm


DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK'u